Biletomat - automat do sprzedaży bietów

Parkomaty mogą służyć jako urządzenia do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, jak również pobierania innych opłat, np. za wstęp do obiektów rekreacyjnych, ogrodów zoologicznych, muzeów itp. Administrator może dowolnie zdefiniować zarówno stawki opłat jak i treść drukowaną na bilecie. Zabezpieczeniem może być specjalny poddruk na papierze i wydruk dodatkowych elementów, takich jak kody kreskowe, czy kody graficzne.

Sprzedaż biletów
Parkomat CWT Compact - pobierz folder Parkomat CWT Touch - pobierz folder

Tanio i bez problemów

Problem dostępności biletów komunikacji miejskiej w punktach handlowych dotyka wielu miast. Aby temu zaradzić, organizatorzy transportu publicznego inwestują często w kosztowne, wielkogabarytowe automaty do sprzedaży biletów, wymagające podłączenia do sieci energetycznej.
Parkomaty są przeważnie kilkakrotnie tańsze i stanowią korzystną alternatywę dla tych urządzeń. Smukłe, zasilane energią słoneczną mogą być bez problemów zamontowane praktycznie na każdym przystanku autobusowym czy tramwajowym.

Bilet z automatu

Bilet może być drukowany na papierze termicznym z poddrukiem na odwrocie, wykonanym również specjalną farbą zabezpieczającą. Urządzenie może opcjonalnie drukować elementy graficzne, takie jak kody kreskowe i QR. Możliwe jest zaprogramowanie różnych rodzajów biletów (taryf opłat), w tym wg. taryfy czasowej.

Biletomat wydaje bilety przeznaczone do skasowania w kasowniku (wówczas papier przycinany jest na określoną szerokość) lub bilety, które w momencie zakupu są uznawane jako skasowane.

Nie tylko komunikacja publiczna

Terminale CWT znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze sprzedażą biletów wstępu. Można je traktować jako uzupełnienie tradycyjnego punktu sprzedaży i sposób na rozładowanie kolejek do kasy w szczególnie obleganych miejscach czy okresach. Wydruk kodów graficznych umożliwia ponadto tworzenie systemów automatycznego dostępu (np. samoczynne otwarcie bramki wejściowej po zeskanowaniu kodu kreskowego z biletu zakupionego w biletomacie).